ASMMMO Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
Göster

SGK Meslek Mensupları için Mücbir Sebep düzenlemesi yaptı...

Meslek mensuplarının mücbir sebep halleri durumunda SGK’ya verilecek bildirgelerin süresinin uzatılması TÜRMOB'un uzun uğraşı sonunda sonuç verdi ve SGK ta... Devamını Oku

Eklenme : 13.02.2021 19:50:44 || Değiştirme : || Okuma : 181
SGK Meslek Mensupları için Mücbir Sebep düzenlemesi yaptı...

Meslek mensuplarının mücbir sebep halleri durumunda SGK’ya verilecek bildirgelerin süresinin uzatılması TÜRMOB'un uzun uğraşı sonunda sonuç verdi ve SGK tarafından düzenleme yapıldı.

Yapılan düzenlemeye göre;

1. Meslek mensubunun beyannamenin son gününde

♦ Covid-19 ve diğer bulaşıcı hastalıklar nedeniyle karantina altına alınması veya yatarak tedavi görmesi,

♦ Diğer hastalıklar nedeniyle yatarak tedavi görmesi,

♦ Tutukluluk veya gözaltına alınması, Nedenleriyle mesleğini yerine getirmesinin imkânsız olduğu durumlarda mücbir sebebin oluştuğu ayda verilmesi gereken muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin “SGK Bildirimleri” kısmının verilme ve tahakkuk edecek primleri ödeme yükümlülüğünün beyannamenin yasal verilme süresinin son gününü takip eden günden itibaren 15'inci günün sonuna kadar yapılması halinde, söz konusu yükümlülükler yasal süresinde yerine getirilmiş, sayılacaktır.

 

2. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermeye yetkili meslek mensubunun kendisinin veya birinci dereceden yakınının, Kuruma verilmesi gereken muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin “SGK Bildirimleri” kısmının verilmesine ilişkin sürenin bitimine 7 gün veya daha az sürede vefat etmesi ve işverence yazılı olarak talep edilmesi halinde, söz konusu yükümlülüğün yasal sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7'nci günün sonuna kadar yerine getirilmesi ve tahakkuk edecek sigorta primlerinin de bu süre içinde ödenmesi halinde söz konusu yükümlülükler yasal süresinde yerine getirilmiş sayılacaktır.

 

Yapılan düzenlemenin diğer detaylarına ulaşmak için tıklayınız.