ASMMMO Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
Göster

Mali Müşavirler İçin Mücbir Sebep Yayınlandı...

Mali Müşavirler İçin Mücbir Sebep Sirküleri Yayınlandı... Meslek mensubunun kendisinin veya yakınının vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bil... Devamını Oku

Eklenme : 15.10.2019 13:55:28 || Değiştirme : || Okuma : 493
Mali Müşavirler İçin Mücbir Sebep Yayınlandı...

Mali Müşavirler İçin Mücbir Sebep Sirküleri Yayınlandı...

Meslek mensubunun kendisinin veya yakınının vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bildirimin verilme süresinin bitimine 7 gün veya daha az süre kalmış olması durumunda, yakını veya kendisi vefat eden meslek mensubu tarafından beyanname/bildirimleri verilen mükelleflerin mezkûr beyanname/ bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, bunların verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7 nci güne uzatılmıştır. Sirküler uygulamasında; eşi ve çocuğu ile kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi meslek mensubunun yakını kabul edilmektedir.

Yıllardır mücadelesi verilen ve insani bir hak olan Mücbir Sebep'in düzenlenmesi mesleğimiz açısından önemli bir gelişmedir. Ancak sirküler ile düzenlenen Mücbir Sebep; Ağır kaza, ağır hastalık ve doğum hallerini; SGK işlemlerinin yanısıra Mali Müşavirlerin işlem yaptıkları diğer kurumları da kapsayacak şekilde bir an önce genişletilerek yasalaşmalıdır.


Sirkülere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.gib.gov.tr/node/140194